Znajdź czego szukasz – podstawy Boolean Search
Czerwiec 7, 2018
x ray search
X-ray search i więcej: przydatne komendy wyszukiwania
Czerwiec 22, 2018

Zaawansowane operatory Boolean Search

W pierwszym wpisie z serii, która ma na celu omówienie zagadnień związanych z sourcingiem od podstaw, omawiałam działanie podstawowych operatorów tzw. Boolean Search (AND, OR, NOT). Jeśli myśleliście, że ten temat mamy już za sobą, nic z tych rzeczy 🙂

Lista dostępnych operaorów logicznych jest zdecydowanie dłuższa. Dziś kolejna porcja tych operatorów, które pomagą Wam jeszcze skuteczniej wyszukiwać kandydatów w sieci.

Zanim przejdzemy do ich opisu, przypomnę Wam tylko, że nie wszystkie operatory działają we wszystkich narzędziach do wyszukiwania. Ja staram się zazwyczaj skupić na ich przydatności w wyszukiwarce Google – takie wyszukiwanie jest darmowe, nie wymaga dodatkowych płatnych dostępów do wewnętrznych wyszukiwarek wewnątrz portali, które mogą zawierać profile kandydatów.

Różne wyszukiwarki mogą umożliwiać korzystanie z różnych operatorów logicznych, tak jak chociażby w przypadku Google i LinkedIn

 

Wyszukiwanie fraz kluczowych

Zdarza się, że wyszukując nie interesują nas pojedyncze słowa klucze, ale raczej pełne frazy. Wyobraźmy sobie na przykład, że poszukujemy programisty na stanowisku Java Developer. Możemy co prawda zapisać wyszukiwanie tak:

java AND developer

 

Oczywiście wewnątrz Google użycie operatora AND nie jest konieczne – jest on stosowany automatycznie kiedy używamy spacji. Tak więc to samo wyszukiwanie w Google zapiszemy po prostu tak:

java developer

 

Jednak jeśli pamiętacie działanie operatora AND, taki zapis oznacza jedynie, że oba słowa pojawią się na wyszukanej stronie (lub profilu). Nie mamy natomiast gwarancji, że pojawią się ono jedno po drugim, w takiej kolejności. Podając więc zmyślony przykład, strona zawierająca następujący cytat również zostanie uwzględniona w wynikach:

 

„I’m a front-end developer. I code in Javascript – recruiters, please don’t confuse it with Java”
(Jestem programistą specjalizującym się we front-endzie. Koduję w Javascript – rekruterzy, proszę nie mylcie go z Javą)

 

W takim wypadku większą precyzję oferuje cudzysłów. Jeśli więc chcemy wyszukać konkretny układ słów kluczy, poprawny zapis kwerendy wyglądać będzie następująco:

„java developer”

 

(Uwaga: cudzysłów, jak i reszta kwerendy, powinien pozostać niesformatowany. To oznacza, że wobu wypadkach powinien się on w obu wypadkach znaleźć na górze. Ze względu na formatowanie tekstu na blogu niestety nie mam możliwości pokazać Wam tego zapisu tutaj).

Taki zapis jest więc wyjątkowo przydatny jeśli wyszukujemy kandydatów w oparciu o nazwę stanowiska, nazwę uczelni etc. – zawsze wtedy, kiedy używamy więcej niż jednego słowa klucza. Ten zabieg przydatny jest również wtedy, kiedy wyszukujemy za pomocą języka naturalnego (a więc stosujemy takie frazy, które mógłby na profilu umieścić kandydat). Oto przykład:

„Mam 3 lata doświadczenia”

 

W tym wypadku wyszukiwanie za pomocą pojedynczych słów kluczy i operatora AND będzie wiązać się ze zdecydowanie większą ilością wyników, ale jego trafność będzie zdecydowanie niższa. Sprawdźcie sami 🙂

 

Wyszukiwanie niewiadomych

Z drugiej strony może okazać się, że wyszukujemy informacji których nie znamy. Brzmi to trochę zabawnie, dlatego pozwólcie, że podam mój ulubiony przykład. Wyobraźcie sobie, że słyszycie w radiu piosenkę – chcecie następnie odnaleźć ją w sieci. Umknęło Wam jednak jedno słowo w samym środku linijki. Wobec tego nie możecie zastosować wyszukiwania frazą, niestety jednak jeśli użyjecie operatora OR, będziecie zmuszeni przejrzeć teksty wielu innych piosenek zawierających te same słowa klucze. Wtedy właśnie niewiadomą (czyli brakujące słowo) możecie zastąpić asteryskiem – czyli gwiazdką 🙂

Weźmy węc a przykład piosenkę, której słucham często przed wystąpieniem czy szkoleniem 😉 powiedzmy, że nie usłyszałam jednego ze słów – mogę spróbować wyszukać tytuł i autora w następujący sposób:

„I’m unstoppable. I’m a * with no brakes”

 

No dobrze, ale co to ma wspólnego z rekrutacją? Oczywiście ten przykład zupełnie nic. Ale wyobraźmy sobie teraz, że poszukujemy starszego programisty, którego nazwa stanowiska może być różna. Zamiast więc używać zapisu:

„senior c# developer” OR „senior .net developer” OR „senior software developer”

 

Wystarczy, że uprościmy zapis w następujący sposób:

„senior * developer”

 

Taki zapis nie gwarantuje jednak, że wyszukani specjaliści będą posługiwać się odpowiednią technologią. Możemy dodatkowo zawęzić wyniki dodając ten element:

„senior * developer” (c# OR .net)

 

Jak widzicie połączenie kolejnych elementów jest bardzo proste – wymaga wyłącznie zastosowania operatora AND (chyba, że prowadzimy wyszukiwanie w Google, gdzie zastąpimy go spacją).

Warto też zaznaczyć, że poza Google operator * może mieć dodatkową funkcję – pozwala zastąpić część słowa tak, by w wynikach uwzględnić jego różne odmiany. Przykładowo, gdybym zapisała wyszukiwanie następująco:

rekrut*

 

wyniki uwzględniłyby wszystkie wariacje słowa rozpoczynające się od „rekrut”, a więc: rekrutacja, rekrutować, rekruter etc.

Operator ten nie działa w tej formie ani w wyszukiwarce LinkedIn, ani w Google (tu dobra wiadomość: Google sam zaproponuje Wam wyniki uwzględniające różne wariacje na podstawie słowa klucza), ale może działać np. w bazach CV lub Waszej wewnętrznej bazie kandydatów.

 

Przejrzyście zapisane kwerendy

Mogliście zwrócić uwagę, że w przykładowej kwerendzie powyżej użyłam zapis, jakiego jeszcze nie omawiałam. Choć stosowanie nawiasów przy wyszukiwaniu w Google nie ma wpływu na wyniki, lubię ich używać. W ten sposób mogę uporządkować słowa klucze, których używam tworząc bardziej skomplikowane kwerendy. Dzięki temu dłuższe kwerendy pozostają przejrzyste i łatwe do odczytania, łatwiej mogę je modyfikować i znaleźć ewentualne błędy.

Słowa klucze wewnątrz nawiasu stanowią pewną odrębną część kwerendy, przykładowo możemy wypisać nazwy technologii, które mogą wymiennie pojawić się na profilu programisty:

(c# OR .net)

 

Jako odrębną część wypisujemy nazwy stanowisk, które mogą zajmować nasi potencjalni kandydaci:

(programista OR developer)

 

W następnym kroku wystarczy już tylko połączyć te dwie części:

(c# OR .net) AND (programista OR developer)

 

Pamiętajcie proszę, że operatora AND nie zastosujemy wyszukując w Google, stosując w zamian następujący zapis:

(c# OR .net) (programista OR developer)

 

Dajcie proszę znać, czy udało się Wam skorzystać z zaawansowanych operatorów!

Już wkrótce na blogu pojawi się wpis poświęcony komendom pozwalającym na wyszukiwanie zwane X-ray Search.

Kasia Borowicz
Kasia Borowicz
Entuzjastka Social Media i trener rekrutacji; manager Recruitment Open Community Polska, największej polskiej społeczności rekruterów; lubię kawę, książki i... rekrutację :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *