Odezwiemy się do Pani… nigdy
Kwiecień 19, 2018
Znajdź czego szukasz – podstawy Boolean Search
Czerwiec 7, 2018

Rekruterzy, do kodu!

Rekruter, który pisze kod?

Już od jakiegoś czasu obserwuję ciekawy trend w sourcingu. Była to właściwie od zawsze dziedzina kojarząca się z pewną biegłością w zakresie technologii – taka specjalizacja dla rekrutera-geeka. Wraz z rozwojem technologii, z których korzystamy w sourcingu okazało się jednak, że niezbędna do wyszukiwania kandydatów wiedza w tym zakresie jest dość ograniczona.

Dziś wielu jest więc sourcerów i rekruterów, którzy rozwinęli swoje umiejętności raczej w obszarach takich jak psychologia, zarządzanie społecznościami, marketing… Można powiedzieć, że to takie „ludzkie” dziedziny, zasadniczo bowiem w centrum zainteresowania jest człowiek: potencjalny kandydat.

Z drugiej strony sourcing stale przyciąga rekruterów zainteresowanych technologią, dając im nie raz większe pole do popisu niż sama rekrutacja techniczna. I tak na przykład grupa na Facebooku Sourcers Who Code przeznaczona jest dla rekruterów, którzy sami programują. Oczywiście w pewnym podstawowym zakresie, ale umiejętność pisania kodu pomaga im automatyzować część pracy czy samodzielnie tworzyć narzędzia sourcingowe, które nie są dostępne na rynku.

Rekruter nie musi umieć programować, ale powinien znać podstawowe zaganienia z branży i rozumieć realia pracy swoich kandydatów.

Wiadomo jednak – programowanie nie jest dla wszystkich. Nawet jeśli możemy się go nauczyć, niekoniecznie jest to najbardziej efektywne spożytkowanie naszego czasu. Zawsze wychodzę z założenia, że powinniśmy być ciekawi wszystkiego, ale największe inwestycje czynić w te obszary, które sprawiają nam najwięcej przyjemności. Właśnie dlatego bardzo ciekawym odkryciem był dla mnie warsztat Recoding, na który wybrałam się niedawno do Wrocławia.

 

Co to jest Recoding?

Recoding to program szkoleniowy stworzony dzięki współpracy między rekruterem i programistą, z myślą o rekruterach właśnie. Choć nie do końca wiedziałam czego spodziewać się po pierwszym, pilotażowym warsztacie, byłam przekonana, że będzie ciekawie. I było.

Po pierwsze, program warsztatu nie był wcale nastawiony na nauczenie nas programowania. W takim wypadku musiałby konkurować z wieloma innymi kursami programowania dostępnymi na rynku. Tymczasem jednak celem warsztatu nie jest przekwalifikowanie rekruterów IT w programistów, ale raczej przekazanie im konkretnej wiedzy z zakresu technologii, która pozwoli jeszcze lepiej rekrutować specjalistów z branży.

Program można podzielić na dwie części, przy czym w trakcie warsztatu poruszaliśmy się między nimi dość płynnie. Część teoretyczna pozwoliła nam zapoznać się z podstawowymi pojęciami z branży IT, omówić różne technologie i  metody pracy programistów. Część praktyczna dała nam możliwość jeszcze lepszego zrozumienia tych zagadnień poprzez wykonywanie prostych zadań związanych z programowaniem.

Nigdy nie specjalizowałam się jako rekruter w branży technologicznej, jednak po warsztacie miałam wrażenie, że nie byłoby to wcale takie trudne! Miałam wrażenie, że znajomść WordPressa i sourcingu pomogła mi w zrozumieniu omawianych zagadnień, ale również, że przyswojona wiedza pozwoli mi usprawnić działania w tym zakresie.

Absolutnie rewelacyjna była też możliwość zadania pytań doświadczonemu programiście: na przykład o to, jakie słowa-klucze mogą pojawić się na profilu kandydata wykonującego konkretną pracę, czy o to ile czasu potrzeba, by „przestawić się” z jednego frameworku na drugi. To właśnie tego rodzaju wiedza pozwala rekruterom poprawić własne wyniki i zostać prawdziwym partnerem do dyskusji dla managerów działów programistycznych.

 

Jak przebiegał warsztat?

Warsztat trwał zaledwie 8 godzin (4 godziny w sobotę i 4 w niedzielę), i rozpoczęliśmy go ucząc się… jak działa internet 🙂

Dowiedzieliśmy się między innymi w jaki sposób nasz komputer (jako użytkownika) komunikuje się z innymi, jak to się dzieje, że wyświetla się nam konkretna strona, jakie technologie są niezbędne do przeprowadzenia tego procesu. I choć podkreślam jeszcze raz, Recoding nie jest kursem programowania, nie zabrakło praktyki!

Rozumiejąc jak działa internet nie tylko lepiej zrozumiecie pracę programistów, ale też poprawicie własne techniki souringowe.

Część praktyczna miała na celu upewnienie się, że przyswoiliśmy część teoretyczną, a z drugiej strony (przynajmniej w moim odbiorze) miała zapewnić nam lepsze zrozumienie pracy programisty. Już na początku spotkania pobawiliśmy się elementami stron, manipulując nimi i wprowadzając własne zmiany.

Później wykonaliśmy projekt własnej (bardzo) prostej strony przy użyciu HTML, CSS i Javascript. W trakcie całego warsztatu mogliśmy liczyć na pomoc i wskazówki – i okazały się bardzo potrzebne! Literówka tu, brak nawiasu tam i nagle wszystko przestaje działać. Kto by pomyślał, że programowanie może wymagać tyle wiedzy i uwagi, prawda? 😉

 

Co z tego wynika dla Was?

Dosyć o mnie. Chcecie wiedzieć, co z tego wynika dla Was? Już mówię.

Warsztaty Recoding w wersji pilotażowej mają się jeszcze odbyć. Program Recoding jest jednak bardziej ambitny. Mam nadzieję, że już wkrótce ruszy pełen program warsztatów. Ten ma trwać dłużej, bo obejmuje regularne spotkania w weekendy przez parę miesięcy. Inwestycja czasu mniejsza niż w studia podyplomowe, a sama wiedza zdecydowanie bardziej konkretna. Z drugiej strony będzie też istniała możliwość zamówienia dedykowanego programu dla własnego zespołu rekruterów. Jeśli jesteście zainteresowani – odsyłam do strony lub Gui Lozano, czyli osoby (współ)odpowiedzialnej za powstanie kursu 🙂

Nie przekształci go to w zespół programistów, ale da solidne podstawy do zwiększenia skuteczności w ramach rekrutowania programistów. Pomoże też zapoznać się z zagadnieniami niezwykle istotnymi w samym sourcingu – więc kto wie, być może ktoś z zespołu zainteresuje się programowaniem na tyle, by zyskać tytuł „kodującego sourcera”? 🙂

Kasia Borowicz
Kasia Borowicz
Entuzjastka Social Media i trener rekrutacji; manager Recruitment Open Community Polska, największej polskiej społeczności rekruterów; lubię kawę, książki i... rekrutację :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *