Co każdy rekruter powinien wiedzieć o wideo
Luty 4, 2019

Inspiracje branżowe na dzień kobiet

Branża HR jest odkąd pamiętam postrzegana jako silnie zfeminizowana, nie tylko na polskim rynku. Przykładowo w wypadku CIPD (Chartered Institute of Personnel and Development), organizacji branżowej z Wielkiej Brytanii, aż 72% członków to kobiety. Pomimo to nie dalej niż kilka tygodni temu ukazała się kolejna lista influencerów branżowych… skłądająca się w 100% z panów.

Wiele osób stara się wyeksponować lepiej udział kobiet w branży. Powstają listy profesjonalistek chętnie występujących na scenie, jak naprzykład Wielka Lista Speakerek (tłumaczenie słabe, bo własne). Problem leży jednak w tym, że z jednej strony wielu panów nie docenia powagi sytuacji (wskazując na to, że najwyraźniej paniom brakuje merytoryki lub siły przebicia), z drugiej zaś wiele pań prezentuje uprzedzenia wobec przedstawicielek własnej płci. Wynikają one zarówno z postrzegania własnej płci jako słabszej, jak i ze świadomości ograniczonych okazji dla kobiet na rynku pracy – konkurencja jest więc wyjątkowo zacięta.

Sama zorientowałam się kilka lat temu, że ambitne kobiety w mojej branży wywołują we mnie nerwową reakcję. Potrzebowałam czasu, żeby przeanalizować to zjawisko i konkretnych działań, żeby przeciwdziałać tym, uświadomionym już, uprzedzeniom. Kiedy jakaś dziewczyna lub kobieta (nie przywiązuję zbytniej wagi do tego rozróżnienia) potrzebuje pomocy – dla zasady ZAWSZE się zgadzam. Kiedy znamy kogoś osobiście, dużo łatwiej pozbyć się perspektywy wynikającej z uprzedzeń. Taka postawa sprawiła, że ja sama również mogłam otrzymać mnóstwo wsparcia od koleżanek z branży i codziennie czerpię od nich inspiracje. Mam nadzieję, że ten wpis może stanowić skromne podziękowanie dla wyjątkowych kobiet z branży HR.

Od razu wyjaśnię również, że mam pewien problem z listami. Taka już ich natura, że muszą wykluczać wiele wspaniałych osób, albo są zdecydowanie za długie, żeby były przydatne. Kierowałam się więc następującymi kryteriami: wszystkie kobiety na liście to osoby z branży z HR, z którymi możecie współpracować w różnym zakresie. Jeśli kogoś na liście brakuje, to nie dlatego, że nie doceniam Waszego wpływu na moje życie. Po prostu obiecałam sobie, że zmieszczę się w konkretnej liczbie 🙂

Maja Gojtowska


O tym jak dobrze mi się współpracuje z Mają nikomu chyba nie muszę już mówić. Maja jest dla mnie nieustającym źródłem inspiracji i pozytywnej energii. Nie boi się wspierać innych i dzielić tym, co wie, co dla czytelników jej bloga nie jest na pewno nowością. Jeśli szukacie konkretów, przykładów działań z HR, EB i komunikacji – koniecznie pamiętacie o Mai!


Maju dziękuję przede wszystkim za ten telefon, który odbierałam w parku spacerując z siostrzeńcami, kiedy zaprosiłaś mnie po raz pierwszy do współpracy. Myślałam, że już nigdy więcej z nikim zawodowo się nie zwiążę… i cieszę się, że to się zmieniło 🙂


Maja prowadzi szkolenia, konsultacje i projekty z zakresu EB, komunikacji, candidate experience, personal brandingu i social media dla rekruterów.


Karolina Latus

Karolinę poznałam osobiście stosunkowo niedawno, pozostaję natomiast pod ogromnym wrażeniem jej podejścia do biznesu. Bycie freelancerem w branży jest wystarczająco stresujące – Karolina natomiast buduje imperium (tak lubię myśleć o osobach, które tworzą własne firmy). Robi to w dodatku z takim uśmiechem, że można pomyśleć, że jest to wyjątkowo proste zadanie! Przy całym stresie związanym z prowadzeniem firmy Karolina nie boi się dzielić wiedzą, nie tylko z zakresu rekrutacji i HR, ale przede wszystkim z prowadzeniem biznesu.


Dziękuję Karolina za to, że nie przestraszyło Cię moje gadulstwo i za otwartość, z jaką dzielisz się swoją pozytywną energią i swoim know-how 🙂


Karolina prowadzi HR Embassy, gdzie proponuje rekruterom szkolenia otwarte i dedykowane, a także organizuje wydarzenia HR na deser – możecie zaangażować się jako uczestnik lub partner.


Agata Łotowska


Agatę znałam z social mediów i wydawać się to może zaskakujące, ale za początek naszej znajomości uznaję moment, kiedy Agata miała problemy zdrowotne. Na Facebooku pojawił się wpis, który wywołał we mnie takie emocje, jak gdyby sprawa dotyczyła bliskiej przyjaciółki. Temat zdrowia i dbania o siebie samego jest dla mnie od paru lat coraz ważniejszy i otwartość Agaty, żeby podzielić się swoją historią już po powrocie do zdrowia i pracy była dla mnie prawdziwą inspiracją. Kandydaci i rekruterzy znają Agatę jako osobę, której sposób bycia jest jak taki mięciutki, cieplutki kocyk.


Agata, dziękuję za to, że podzieliłaś się swoją historią również w ramach spotkania ROC day. Oraz za to, że na co dzień śledząc Cię przypomina mi się waga pozytywnego podejścia do życia i dbania o siebie.

Agata pracuje z firmami poszukującymi kandydatów jako rekruter zewętrzny. Szukasz naprawdę przyjaznego i kompetentnego domu doradczego? Zajrzyj do Bartha Consulting, gdzie pracuje Agata.


Kasia Michalak


Poznałam Kasię jeszcze pod innym nazwiskiem. Wtedy jeszcze pracowała jako rekruter, dziś Kasia inspiruje mnie zawodowo w zakresie sprzedaży i negocjacji. Pewność siebie Kasi i jej bezkompromisowość jeśli chodzi o jakość wykonywanej pracy motywują mnie do stawiania sobie poprzeczki wysoko. To również Kasia zmotywowała mnie do zadbania o swoją formę fizyczną 🙂


Kasiu, dziękuję za nocleg w Poznaniu połączony ze zdrową kolacją, odrobiną 😉 wina i intensywnym wspólnym treningiem, który przypomniał mi czemu muszę zadbać o kondycję.

Kasia pracuje z klientami Bee Talents, agencji rekrutacyjnej stawiającej na partnerstwo w biznesie. Jeśli potrzebujesz wsparcia w rekrutacji, porozmawiaj z Kasią o swoich potrzebach.


Paulina Wójciak


Paulinę poznałam w Budapeszcie, zanim zdecydowałam się przeprowadzić do Londynu. Jednak bliżej poznałyśmy się już w Krakowie, parę lat później. Pewność siebie, przekonanie o własnej wartości i wysokie wymagania nie tylko wobec siebie, ale też otoczenia – to atuty, za które wyjątkowo cenię Paulinę. Bez możliwości regularnego oglądania tych cech u kogoś innego bardzo trudno byłoby samej się nie poddać.


Dziękuję Paulina za wszystkie długie (a przecież zawsze za krótkie) wieczory, kiedy rozmawiałyśmy o wszystkim od książek, przez psychologię i politykę, po rekrutację i HR.

Paulina jest zaangażowana w organizację wydarzeń ROC i grupę ROC Polska. Jeśli szukasz wsparcia w grupie na Facebooku, prędzej czy później na pewno się z nią poznasz.

Kasia Borowicz
Kasia Borowicz
Entuzjastka Social Media i trener rekrutacji; manager Recruitment Open Community Polska, największej polskiej społeczności rekruterów; lubię kawę, książki i... rekrutację :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *