Jak szybko i skutecznie docierać do kandydatów pasywnych?
Maj 22, 2017
Jak oceniać kandydatów rekrutując w social media?
Czerwiec 5, 2017

Branża IT nieustająco przysparza rekruterom sporo problemów. Kandydaci nie chcą aplikować na ogłoszenia o pracy, pracodawcy prześcigają się więc w oferowaniu coraz to bardziej wymyślnych benefitów. Kiedy i to nie pomaga, warto zastanowić się nad wyszukiwaniem kandydatów. Ostatecznie, zajęci pracą programiści mogą nie trafić na nawet nasze materiały wizerunkowe.

Zanim zabierzecie się za wyszukiwanie kandydatów w IT, warto zastanowić się czy na pewno wystarczająco dobrze rozumiecie wymagania stanowiska. Branża technologiczna jest pod tym względem wyjątkowo wymagająca. Kandydaci na co dzień otrzymują wiadomości (często noszące znamiona spamu) od wielu rekruterów. Upewnijcie się, że jesteście odpowiednio przygotowani i zachowujecie się z szacunkiem. Jednocześnie nie traktujcie negatywnych reakcji osobiście – jeśli jest taka możliwość poproście o informację co możecie poprawić w swoim podejściu. Ostatecznie, wbrew stereotypom, programiści to tacy sami ludzie jak my 😉

Po tym wstępie czas na konkrety. Z jakich platform może skorzystać rekruter wyszukujący programistów?

 

1. Platforma Github

Platforma dobrze już znana rekruterom, ale co najważniejsze, niezwykle popularna wśród programistów. Co prawda nie najłatwiej jest odnaleźć się osobom nie znającym się na kodowaniu, jednak stanowi nieocenione źródło informacji. Link do profilu na github lepiej niż profil na Linkedin pozwoli ocenić, czy kandydat posiada niezbędne do pracy kwalifikacje. Zalecam więc przesyłanie do wraz z CV kandydata (sama korzystałam z tej możliwości w procesach rekrutacyjnych). Można jednak wykorzystać github również do sourcingu – na dwa sposoby:

  • po pierwsze, możecie wyszukać profile programistów na platformie za pomocą X-ray search.
  • po drugie, możecie skorzystać z platformy github by odnaleźć dane kontaktowe potencjalnych kandydatów. W takim wypadku możecie wyszukać profil odnalezionego na innej platformie kandydata i sprawdzić jaki adres email jest powiązany z kontem na github.

 

2. Platforma Meetup

Meetup to platforma służąca do organizacji… tak, oczywiście meetupów 🙂 Są to po prostu spotkania- między innymi spotkania dla profesjonalistów z branży technologicznej. Wystarczy więc, że odnajdziecie spotkanie tematyczne związane z interesującą Was technologią. Niektórym ich uczestnikom (wszystko zależy od ich własnych preferencji) możecie wysłać darmową wiadomość. Warto, by nie była to nudna wiadomość dotycząca pracy. Może zamiast tego rozpocząć normalną rozmowę – zapytać o spotkania, zainteresowanie technologią etc? Jeśli dla potencjalnego kandydata nie będziecie po prostu kolejnym rekruterem, szansa, że otrzymacie odpowiedź wzrasta. Oczywiście tylko pod warunkiem, że nie udajecie zainteresowania, ale rzeczywiście próbujecie czegoś się dowiedzieć, nauczyć. Obiecuję, warto spróbować 🙂

3. Forum 4programmers

Forum dla programistów jak niewiele innych źródeł pozwala zrozumieć Waszą grupę docelową. Jeśli macie taką okazję, poczytajcie trochę na forum zanim zaczniecie rozsyłać wiadomości. To pozwoli Wam uniknąć wpadek w komunikacji z potencjalnymi kandydatami.

Jeśli zdecydujecie się wykorzystać 4programmers do wyszukiwania kandydatów, z pomocą przyjdzie Wam X-ray search. Dla Waszej wygody stworzyłam wyszukiwarkę pozwalającą łatwo zidentyfikować użytkowników o średnim i wysokim poziomie aktywności – wystarczy, że wpiszecie wybrane przez Was słowa klucze tutaj.

Jak w rekrutacji w każdej innej branży, o sukcesie Waszych działań zdecyduje research. Samo odnalezienie profilu nie wystarczy, dopiero rzetelny research pozwala napisać skuteczną wiadomość. W jej treści zaznaczcie wyraźnie, że zapoznaliście się z profilem Waszego potencjalnego kandydata. Nie chodzi tu o dodanie takiej formułki w wiadomości, ale raczej nawiązanie do jego doświadczenia czy aspiracji. Wszystkie wspomniane powyżej platformy powinny pomóc Wam w ich poznaniu. Od jutra nie ma więc już wymówek 😉

Kasia Borowicz
Kasia Borowicz
Entuzjastka Social Media i trener rekrutacji; manager Recruitment Open Community Polska, największej polskiej społeczności rekruterów; lubię kawę, książki i... rekrutację :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *