UA-70300440-1 Znajdź czego szukasz - podstawy Boolean Search - Kasia Borowicz
Rekruterzy, do kodu!
Maj 9, 2018
zaawansowane operatory Boolean Search
Zaawansowane operatory Boolean Search
Czerwiec 15, 2018

Znajdź czego szukasz – podstawy Boolean Search

Wyszukiwanie przy pomocy operatorów Boolean Search

Boolean Search brzmi naprawdę poważnie, prawda? Po polsku możemy mówić po prostu o wykorzystaniu operatorów logicznych do wyszukiwania informacji w sieci. I tu pojawia się problem, bo okazuje się, że fanów logiki wśród rekruterów (a może w ogóle?) jest niewielu – a tymczasem Boolean Search to naprawdę proste w użyciu narzędzie!

 

Jak więc działają operatory logiczne?

Pozwalają one po prostu precyzyjnie komunikować wyszukiwarce jakimi informacjami jesteśmy zainteresowani – to z kolei prowadzi do uzyskania wyników ściśle dopasowanych do naszych potrzeb. Postaram się wytłumaczyć działanie poszczególnych operatorów w prosty sposób. Sami oceńcie czy mi się udało 🙂

 

Zawężanie listy wyników wyszukiwania (AND)

Wyobraźmy sobie, że szukamy informacji o księgowych z językiem niemieckim. Podstawowe słowa klucze, które wykorzystamy w wyszukiwaniu o oczywiście „księgowi” i „niemiecki”. Istnieją więc dwa zbiory: zbiór wszystkich stron zawierających słowo „księgowi” (nazwijmy go zbiorem a) i zbiór wszystkich stron zawierających słowo „niemiecki” (nazwujmy go zbiorem b). Nas interesuje tylko wąska grupa tych stron, które zawierają oba te słowa klucze.

Boolean Search. Zbiór a i zbiór b oraz przecięcie obu zbiorów, które stanowi wynik wyszukiwania z operatorem AND.

Chcemy więc zawęzić listę wyników. W tym wypadku należy użyć właśnie operatora AND, który zawęzi wyniki do oznaczonego powyżej przedziału. Poprawnie zapisana kwerenda to:

a AND b

Nic trudnego, prawda? Operatora AND możemy użyć przeszukując niemal dowolną bazę danych – stanowi absolutną podstawę Boolean Search. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie działa on kiedy wyszukujemy… w Google! Wychodząc na przeciw przeciętnym użykownikom, którzy nie znają zaawansowanych technik wyszukiwania informacji, Google postanowił traktować każdą spację jako AND.

Tak więc podczas kiedy prawidłowo sformułowane wyszukiwanie wewnątrz LinkedIn to:

księgowy AND niemiecki

To samo wyszukiwanie w Google przybierze prostszą formę:

księgowy niemiecki

 

Rozszerzanie listy wyników wyszukiwania (OR)

Odwrotne działanie będzie miał operator OR, który pozwoli nam odnaleźć więcej wyników wyszukiwania. Wyobraźmy sobie, że szukamy osoby programującej w języku Java. Możemy sobie łatwo wyobrazić, że takie osoby zatrudnione będą na stanowisku „programista”, z drugiej strony jednak nawet wśród osób pracujących w Polsce pojawi się wiele posługujących się raczej angielskim „developer”.

W takim przypadku z pomocą przyjdzie nam właśnie operator OR. Użycie go spowoduje, że wyniki wyszukiwania uwzględnią wszystkie strony zawierające przynajmniej jedno z użytych słów kluczy.

Wyszukiwanie Boolean Search przy użyciu operatora OR - wszystkie wyniki należące do jednego lub drugiego zbioru są zaznaczone.

W tym wypadku poprawnie zapisana kwerenda wyglądać będzie następująco:

a OR b

lub też, posługując się naszym przykładem:

programista OR developer

Tego operatora możemy używać również w Google. W tym momencie warto jednak zaznaczyć, że Google sam prowadzi wyszukiwanie w oparciu nie tylko o samo słowo klucz, ale również różne odmiany słowa klucza a nawet inne słowa z tej samej rodziny. Szukając więc słowa „producent” możemy uzyskać wyniki zawierające zamiast niego słowo „produkować” – to się jednak nie zdarzy jeśli zastosujemy to słowo klucz z operatorem OR. Więcej o tym zjawisku można przeczytać w tym wpisie na blogu Boolean Strings.

 

Eliminowanie wybranych wyników wyszukiwania (NOT)

Zdarza się, że wyszukując informacje łatwiej nam podać takie słowa klucze, które na pewno nie powinny pojawić się w wynikach, niż na odwrót. Wtedy również wystarczy użyć operatora logicznego! Wróćmy więc do przykładu dotyczącego wyszukiwania księgowego. Jeśli w wynikach wyszukiwania pojawi się wiele osób, które zajmowały takie stanowisko w przeszłości, dziś natomiast zarządzają zespołem, możemy usunąć te wyniki, które nie odpowiadają naszym potrzebom:

księgowy NOT manager

W takim wypadku w wynikach wyszukiwania pojawią się wszystkie te strony czy profile, które zawierają słowo „księgowy”, ale nie zawierają słowa „manager”.

Wyniki wyszukiwania Boolean Search z użyciem operatora NOT - zbiór a jest zakreślony tylko w obszarze, gdzie nie pokrywa się ze zbiorem b.

Warto pamiętać, że zastosowany odwrotnie mechanizm raczej się nie sprawdzi – szukając managera nie możemy wyeliminować słowa klucza odnoszącego się do wcześniejszego doświadczenia kandydata. Możemy pozwolić sobie na to tylko mając pewność, że przeszukujemy wyłącznie pole związane z obecnym stanowiskiem pracy.

Wyszukując w Google zamiast NOT użyjemy minusa, a więc poprawna kwerenda wyglądać będzie tak:

księgowy -manager

Ten operator jest wyjątkowo przydatny, kiedy dobrze wiemy czego nie chcemy wyszukać, dlatego stosuję go często w tzw. wyszukiwaniu testowym. Nie zawężam wtedy wyników do żadnej konkretnej strony, ale raczej staram się sprawdzić jakie zasoby związane z danym stanowiskiem są dostępne w sieci. Oto przykład:

Wyszukiwanie testowe przy użyciu operatorów logicznych (boolean search)

Mam nadzieję, że taki wstęp zachęci każdego początkującego rekrutera (a także osoby zainteresowane pracą w rekrutacji) do zgłębiania tajników Boolean Search i zaawansowanych metod wyszukiwania informacji i kandydatów. Wypróbujcie operatorów sami, a przekonacie się jak łatwo się z nich korzysta!

Kasia Borowicz
Kasia Borowicz
Pracuję z rekruterami pomagając im skutecznie wyszukiwać kandydatów w sieci. Zarządzam największą polską społecznością rekruterów - Poland Sourcing Community - podróżuję, a w wolnym czasie czytam sci-fi :)

4 Komentarze

  1. Ola napisał(a):

    Artykuł napisany prosto, rzeczowo i dobrze. Przeczytałam go z dużym zainteresowaniem.

  2. Kasia Szudy napisał(a):

    Bardzo ciekawy artykuł – dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.