UA-70300440-1 Sourcing na 5 plus. Employer branding - Kasia Borowicz
Jak oceniać kandydatów rekrutując w social media?
Czerwiec 5, 2017
Co w praktyce oznacza nowy regulamin LinkedIn?
Czerwiec 26, 2017

Sourcing na 5 plus. Employer branding

Sourcing, czyli aktywne wyszukiwanie kandydatów, zyskuje w Polsce na popularności. Trudno się dziwić – sourcing przynosi rezultaty stosunkowo szybko, często jest też mniej kosztownym rozwiązaniem od rozbudowanych działań wizerunkowych. Zasadniczo jednak sourcing stanowi nie tyle alternatywę dla działań EB, a raczej ich uzupełnienie.

 

Employer branding czyli jak wspomóc działania wizerunkowe

EB daje w Polsce radę. Mamy na rynku kilka firm szkoleniowych, agencji EB, a nawet wybór studiów podyplomowych w tym zakresie. Mało jednak mówi się o tym jakie możliwości daje w połączeniu z tymi działaniami aktywne wyszukiwanie kandydatów. Moim zdaniem dobrze opracowana strategia rekrutacyjna musi łączyć oba – inaczej o dotarciu do kandydatów, których naprawdę można nazwać pasywnymi, możemy zapomnieć.

 

Z perspektywy EB-owca: sam zdecyduj, kto powinien być odbiorcą Twojej kampanii EB. 

To, że do części Twoich odbiorców można dotrzeć poprzez kampanie w social media, strategicznie rozmieszczone billboardy, czy wreszcie interesujące spotkania branżowe, to jedno. Przez chwilę zastanów się jednak, czy profesjonalista, którego szukasz, ma czas na zainteresowanie się Twoimi materiałami kiedy przegląda swój news feed na Facebooku czy wychodzi z biura. Nie wszyscy najlepsi pracownicy mają też czas na meetupy. Wysyłając bezpośrednią wiadomość dopasowaną nie tylko do potrzeb grupy docelowej, ale do potrzeb tej jednej, konkretnej osoby, z którą się kontaktujesz, zwiększasz swoje szanse na rekrutacyjny sukces.

 

Z perspektywy rekrutera: osiągaj lepsze rezultaty szybciej dzięki wykorzystaniu materiałów wizerunkowych. 

Może to być logo firmy (zwłaszcza, jeśli jest nie tylko rozpoznawalne, ale też dobrze kojarzy się przedstawicielom grupy docelowej), profesjonalnie przygotowane opisy firmy czy poszczególnych działów, rozpisane szczegółówo EVP. Wszystkie te elementy można z dużym powodzeniem wykorzystać do tworzenia indywidualnych wiadomości wysyłanych do kandydatów. Oczywiście, mogą wymagać dopracowania – ostatecznie inaczej tworzy się komunikat przeznaczony dla wielu odbiorców, a inaczej dla poszczególnych osób – ale to mniejsza inwestycja czasu niż tworzenie ich od zera.

 

Konkretne przykłady wykorzystania materiałów EB w sourcingu mogą uzwględniać chociażby:

  • wykorzystanie identyfikacji wizualnej firmy na profilach rekruterów – dodatkowy efekt da na pewno wykorzystanie tej samej grafiki przez cały zespół. Rozwieje to wątpliwości kandydatów (czasem pod jedną marką kryje się kilka spółek, takie wykorzystanie grafik może stanowić dla nich wskazówkę z którą ze spółek mają do czynienia) i zwiększy rozpoznawalność wybranej przez nas grafiki,
  • wykorzystanie sloganu w wiadomościach wysyłanych do kandydatów – jeśli firma dysponuje ciekawym sloganem kojarzonym z marką, można się zastanowić czy da się w jakiś sposób uwzględnić go w komunikacji bezpośredniej? A może zespół EB posługuje się jakimś hasłem na użytek kampanii wizerunkowych?
  • wykorzystanie materiałów o kulturze firmy jako dodatkowej lektury dla kandydatów – nie wszyscy sami trafią na nasz profil na Facebooku, choćby nie wiem jak wydawał się nam atrakcyjny. Ale jeśli ktoś po otrzymaniu od nas wiadomości rozważa zmianę pracy, to informacje, jakie może tam znaleźć wydadzą mu się pewnie interesujące. Warto więc umieścić odpowiednie linki w wiadomości, by skierować naszego kandydata na właściwe tory, zamiast liczyć na to, że sam odnajdzie w sieci odpowiedni profil.

 

Jestem pewna, że poza tymi kilkoma przykładami przyjdzie Wam do głowy zdecydowanie więcej pomysłów. Ostatecznie, wszystko zależy od tego, jak realizujecie działania wizerunkowe w firmie. Zachęcam Was serdecznie do korzystania z nich by tworzyć spójną strategię rekrutacji. Jeśli nie wiecie od czego zacząć, polecam wybrać się na kawę lub lunch z przedstawicielem zespołu odpowiedzialnego w firmie za EB. Zapewniam Was, że ta znajomość może okazać się niesamowicie owocna 🙂

Kasia Borowicz
Kasia Borowicz
Pracuję z rekruterami pomagając im skutecznie wyszukiwać kandydatów w sieci. Zarządzam największą polską społecznością rekruterów - Poland Sourcing Community - podróżuję, a w wolnym czasie czytam sci-fi :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.