william-iven-19844
Facebook najlepszym przyjacielem rekrutera
October 13, 2016
Sourcing Meetup #1 Krk
Our first sourcing meetup in Krakow
October 21, 2016

Pierwszy meetup sourcingowy w Krakowie

Sourcing Meetup #1 Krk

[Also available in English]

W zeszłym tygodniu, w iTechcloud coworking na krakowskim Kazimierzu, odbyło się pierwsze w Polsce praktyczne spotkanie poświęcone tematom sourcingowym. Meetup przewidziany był dla grupy około 20 osób, ale sezon zimowy dał się nam we znaki – niektórzy musieli zrezygnować z udziału w ostatnim momencie. Ostatecznie w sesji sourcingowej wzięło udział 12 osób z różnych firm, od korporacji, przez startupy po agencje rekrutacyjne.

 

Jak przebiegło spotkanie?

Sama nie mogłam do końca przewidzieć jak potoczy się nasz meetup. Znając realia polskiego rynku, zastanawiałam się, czy uczestnicy będą mogli zdradzić w jaki sposób zabierają się za wyszukiwanie kandydatów, czy będą mogli podzielić się szczegółami stanowisk, na które rekrutują… Umówiliśmy się więc, że choć rozwiązaniami, które wypracujemy w trakcie spotkania mogą oczywiście podzielić się z innymi, reszta informacji pozostanie między nami.

 

Efekt był rewelacyjny i mam szczerą nadzieję, że jeśli tego dnia byliście z nami, myślicie podobnie. Udało nam się wspólnie rozwiązać trzy kejsy, a suma rozwiązań zasugerowanych w trakcie  spotkania przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania. Pomysły, które przyszły do głowy uczestnikom meetupu, stanowiły odpowiedź na trzy główne pytania:

  • Jak wyszukać więcej kandydatów odpowiadających profilowi stanowiska?
  • Jak zwiększyć ilość odpowiedzi od kandydatów, których już zidentyfikowaliśmy?
  • Jak wykorzystać ogłoszenia do zwiększenia ilości kandydatów w procesie?

 

Co ciekawe, te pytania sugerują, że działaliśmy w zgodzie z definicją sourcingu zaproponowaną swego czasu przez jednego z najbardziej cenionych ekspertów w tej dziedzinie:

 

Sourcing is nothing else, again, from a customer perspective, than generating a slate of qualified, interested and available high-potential candidates. This is my definition.

Balazs Paroczay, Balazs & the magic sourcing world

 

Moje wnioski ze spotkania

Jak więc widać, są takie wyzwania w sourcingu, które można rozwiązać raczej poprzez dobrze przemyślaną mini-kampanię marketingową, są też takie, gdzie zastosować należy zaawansowane metody wyszukiwania. Sourcing to dziedzina, która wymaga dość szerokiego spojrzenia na zagadnienia rekrutacyjnei bardzo szerokiej gamy umiejętności. Korzysta z rozwiązań związanych z innymi dziedzinami (marketing, psychologia) i wymaga takich cech osobowości jak ciekawość, empatia, elastyczność…

 

Wobec dynamicznych zmian jakie zachodzą w świecie social media i szerokiego zakresu umiejętności, jaki musi posiadać sourcer, dobrze jest znaleźć swego rodzaju grupę wsparcia. Nasze spotkanie przekonało mnie, że Poland Sourcing Community to ważna inicjatywa, która ma szansę zmieniać rynek rekrutacji na lepsze.  Pierwszy meetup sourcingowy w Krakowie uważam za zakończony sukcesem i będziemy się starać organizować kolejne spotkania raz na dwa miesiące w nowej lokalizacji. Jeśli chcielibyście, aby kolejnym razem sourcing meetup odbył się w Waszym mieście, zapraszam do kontaktu!

 

PS. Jeśli ze względu na specyfikę Waszej pracy nie możecie uczestniczyć w otwartym meetupie sourcingowym, mam dla Was dobrą wiadomość – prowadzę również zamknięte laboratoria sourcingowe dla firm. Zapraszam do kontaktu :)

Kasia Borowicz
Kasia Borowicz
Social Recruiting geek turned trainer, networking enthusiast & blogger. Love travel, sci-fi & all things employer branding! I travel between London and Poland hence the bilingual blog :)

2 Comments

  1. Paulina says:

    Kiedy kolejny otwarty meetup?:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *