UA-70300440-1 Pierwszy meetup sourcingowy w Krakowie - Kasia Borowicz
Facebook najlepszym przyjacielem rekrutera
Październik 13, 2016
Razem jest lepiej. Open source w branży HR
Listopad 23, 2016

Pierwszy meetup sourcingowy w Krakowie

W zeszłym tygodniu, w iTechcloud coworking na krakowskim Kazimierzu, odbyło się pierwsze w Polsce praktyczne spotkanie poświęcone tematom sourcingowym. Meetup przewidziany był dla grupy około 20 osób, ale sezon zimowy dał się nam we znaki – niektórzy musieli zrezygnować z udziału w ostatnim momencie. Ostatecznie w sesji sourcingowej wzięło udział 12 osób z różnych firm, od korporacji, przez startupy po agencje rekrutacyjne.

 

Jak przebiegło spotkanie?

Sama nie mogłam do końca przewidzieć jak potoczy się nasz meetup. Znając realia polskiego rynku, zastanawiałam się, czy uczestnicy będą mogli zdradzić w jaki sposób zabierają się za wyszukiwanie kandydatów, czy będą mogli podzielić się szczegółami stanowisk, na które rekrutują… Umówiliśmy się więc, że choć rozwiązaniami, które wypracujemy w trakcie spotkania mogą oczywiście podzielić się z innymi, reszta informacji pozostanie między nami.

 

Efekt był rewelacyjny i mam szczerą nadzieję, że jeśli tego dnia byliście z nami, myślicie podobnie. Udało nam się wspólnie rozwiązać trzy kejsy, a suma rozwiązań zasugerowanych w trakcie  spotkania przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania. Pomysły, które przyszły do głowy uczestnikom meetupu, stanowiły odpowiedź na trzy główne pytania:

  • Jak wyszukać więcej kandydatów odpowiadających profilowi stanowiska?
  • Jak zwiększyć ilość odpowiedzi od kandydatów, których już zidentyfikowaliśmy?
  • Jak wykorzystać ogłoszenia do zwiększenia ilości kandydatów w procesie?

 

Co ciekawe, te pytania sugerują, że działaliśmy w zgodzie z definicją sourcingu zaproponowaną swego czasu przez jednego z najbardziej cenionych ekspertów w tej dziedzinie:

 

Sourcing is nothing else, again, from a customer perspective, than generating a slate of qualified, interested and available high-potential candidates. This is my definition.

Balazs Paroczay, Balazs & the magic sourcing world

 

Moje wnioski ze spotkania

Jak więc widać, są takie wyzwania w sourcingu, które można rozwiązać raczej poprzez dobrze przemyślaną mini-kampanię marketingową, są też takie, gdzie zastosować należy zaawansowane metody wyszukiwania. Sourcing to dziedzina, która wymaga dość szerokiego spojrzenia na zagadnienia rekrutacyjnei bardzo szerokiej gamy umiejętności. Korzysta z rozwiązań związanych z innymi dziedzinami (marketing, psychologia) i wymaga takich cech osobowości jak ciekawość, empatia, elastyczność…

 

Wobec dynamicznych zmian jakie zachodzą w świecie social media i szerokiego zakresu umiejętności, jaki musi posiadać sourcer, dobrze jest znaleźć swego rodzaju grupę wsparcia. Nasze spotkanie przekonało mnie, że Poland Sourcing Community to ważna inicjatywa, która ma szansę zmieniać rynek rekrutacji na lepsze.  Pierwszy meetup sourcingowy w Krakowie uważam za zakończony sukcesem i będziemy się starać organizować kolejne spotkania raz na dwa miesiące w nowej lokalizacji. Jeśli chcielibyście, aby kolejnym razem sourcing meetup odbył się w Waszym mieście, zapraszam do kontaktu!

 

Kasia Borowicz
Kasia Borowicz
Pracuję z rekruterami pomagając im skutecznie wyszukiwać kandydatów w sieci. Zarządzam największą polską społecznością rekruterów - Poland Sourcing Community - podróżuję, a w wolnym czasie czytam sci-fi :)

2 Komentarze

  1. Paulina napisał(a):

    Kiedy kolejny otwarty meetup?:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.